Lyžiarsky klub PEZINSKÁ BABA

Krátko z histórie

O klube

LK Pezinská Baba sa venuje príprave detí a mládeže na zjazdové lyžovanie. Tréningový proces vedú skúsení tréneri s telovýchovným a trénerským vzdelaním. Využívame prostriedky všeobecnej – kondičnej a koordinačnej prípravy variabilného zamerania. (korčule, trampolína, lanová dráha, bouldering.)

Lyžiarsky klub PEZINSKÁ BABA je jediný klub v oblasti s vinohradníckou tradíciou. Napriek dlhoročnému fungovaniu sa do dnešnej podoby etabloval až v roku 2005, kedy sa zaznamenáva naša prvá sezónna. Na začiatku združoval 4 deti v predprípravnom veku. V sezónne 2005/06 sa deti zúčastnili prvých pretekov na Pezinskej Babe, kde dosiahli veľmi slušné umiestnenia v konkurencii silných bratislavských klubov.

V sezónne 2007 sa náš klub rozšíril na 11 detí, ktoré súťažia v kategóriach superbaby a mladší predžiaci.

Pretekárska činnosť

LYŽIARSKA PRÍPRAVA

Tréningy prebiehajú v cykloch – 3 krát týždenne a sú obsahovo zamerané na jednotlivé obdobia športovej prípravy – predsúťažné, súťažné, medzisúťažné.

Predsúťažné obdobie

( september – december)

– tréningové obdobie zamerané na budovanie kondičného a koordinačného základu, využívanom hlavne v súťažnom období.

Vyznačuje sa zvýšeným objemom a intenzitou s prihľadaním na senzitívne obdobia jednotlivých vekových kategórií. Tréningy prebiehaju hravou formou vo variabilnom prostredí.

Deti sa zúčastňujú dvoch výjazdov na ladovci Kaprun a predsúťažného decembrového sústredenia vo vybranej lyžiarskej lokalite.

V sezónne 2007/08 je to mestečko Brezovica na Orave. Sústredenie prebieha spolu s partnerským klubom TJ Oravan Brezovica.

Na porovnanie efektivity tréningového procesu sa v novembri konajú vystupné testy na suchu.

 

Súťažné obdobie
( december –marec)

– hlavné obdobie lyžiarskej výkonnosti. Tréningy prebiehajú prevažne na snehu, podľa klimatických podmienok. 2 – 3 krát týždenne – Pezinská Baba, 1 x telocvičňa, počas víkendov 10 kol slovenského pohára podľa aktuálneho rozpisu v dannej sezónne.

Trénningy sú zamerané na zvládnutie základov techniky lyžovania u začiatočníkov a zdokonaľovanie rezaného oblúku v disciplínach obrovský slalom a slalom u pokročilých lyžiarov. Ďalej je to psychická príprava na súťažné podmienky – tréningy stavané v súťažných podmienkach, zvládanie predštartovných stavov a stresových situácií.

 

Medzisúťažné obdobie
(marec – júl)

– tréningy zamerané na dolaďovanie techniky lyžovania a rozvoj koordinačnej prípravy.

Ukončenie sezónny výjazdom na ľadovec Kaprún a vyhodnotenie zimnej sezónny. Príprava na suchu začína vstupnými testami všeobecnej výkonnosti. Toto obdobie je zamerané na rozvoj špeciálnej kondičnej a koordinačnej prípravy( jemná motorika) modernými prostriedkami záťaže ako sú cvičenia na loptách BOSU, lanové dráhy, lezenie na umelých stenách, bouldering, bicyklovanie a vysokohorská turistika.